Taxa specială de salubrizare a stârnit discuţii aprinse între consilierii locali care după o oră şi jumătate de dezbateri nu ajunseseră la un consens. Proiectul privind taxa specială pentru salubrizare nu a fost aprobat, iar consilierii locali de la PNL, care în şedinţele de Consiliu Local nu l-au votat, spun acum că sunt de acord.
Pentru bistriţenii care nu au contract cu firma care adună gunoiul, municipalitatea dorea să impună o taxă specială, taxă care însă nu a trecut de votul consilierilor locali.
Cei care s-au opus propunerii făcută de conducerea Primăriei Bistriţa au fost liberalii şi ecologiştii. Ei au fost nemulţumiţi de cum a fost făcut proiectul şi de unele reglementări care vizau această taxă specială.
"Legat de taxa pentru persoanele fizice şi juridice. Aici vreau doar să spun că nu am fost împotriva a discuta şi a aproba eventual o taxă. Proiectul prezentat de primarul Creţu este un proiect incomplet, care nu clarifică modalităţile de stabilire a acestor taxe. Vă dau un singur exemplu: la persoanele juridice se spune că se plăteşte o taxă de 297 lei/tonă/an. Am întrebat în repetate rânduri: cine stabileşte cantitatea? Nu s-a putut da niciun răspuns" - a declarat astăzi, într-o conferinţă de presă, liberalul Gheorghe Tuţă.
La şedinţa de săptămâna trecută, singurii care au votat pentru taxa specială de salubrizare au fost consilierii locali PSD şi UDMR. Voturile lor nu au fost însă suficiente pentru ca proiectul iniţiat de primarul Ovidiu Creţu să fie aprobat.