În municipiul Bistriţa sunt patru fântâni arteziene vechi, amenajate în urmă cu zeci de ani, dar care de foarte mult timp nu au mai fost reabilitate. Dacă anul trecut municipalitatea cheltuia sute de mii de lei pentru amenajarea a două fântâni arteziene noi, anul acesta investeşte în cele vechi. AFLĂ ce planuri au autorităţile:
Cu un buget de peste 197.500 de lei Primăria Bistriţa vrea să reabiliteze fântâna arteziană din Piaţa Petru Rareş (din faţa Palatului Administrativ). Aceşti bani au fost prinşi în bugetul local din acest an, iar autorităţile locale anunţă că va fi refăcută instalaţia de iluminat şi instalaţia de apă.
În plus, municipalitatea vrea să găsească şi un obiect de artă pe care să îl folosească pentru a decora fântâna arteziană, iar după cum a anunţat primarul Ovidiu Creţu va fi cel mai probabil un obiect de artă modern, nu unul clasic.
Tot pentru modernizări Primăria Bistriţa va cheltui în acest an 2.429 lei pentru fântâna arteziană de pe Calea Moldovei (din faţa Spitalului Judeţean de Urgenţă).
În ceea ce priveşte fântânile arteziene noi, cea de pe Panait Cerna a fost finalizată anul trecut, iar cea din zona Ştefan cel Mare, unde lucrările sunt în întârziere, va fi finalizată cel mai probabil în primăvara acestui an.
Municipalitatea mai are în plan amenajarea unei fântâni arteziene noi, pe pietonalul Liviu Rebreanu. Aceasta este una dintre cele cinci prevăzute în proiectul de reabilitare a pasajelor și construire a celor trei axe turistice. Ea va avea o macheta în bronz, ștanțată a municipiului Bistriţa, cufundată în apă.