Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Casa Cu Bere, Italtextil, IMP România și Central Motors fac angajări! Alte locuri de muncă disponibile:
FOTO/VIDEO - Și-a salvat camarazii de la moarte, în Afganistan, iar acum își pune din nou viața în pericol pentru a-și face bine fiul
EXCELENT: Diana Spătărescu, elevă în clasa a XI-a la Infoel, a câștigat Premiul Gopo – echivalentul Oscarurilor românești
FOTO - Organizația Off-Road Năsăud, la Casa Sf. Iosif din Odorheiu Secuiesc: «Am primit mai mult decât am dăruit»
FOTO/VIDEO - INEDIT! Vă e dor de roșiile din grădina bunicilor? Vă ajută un liceu din Bistrița
FOTO: Descoperă tendințele sezonului în noua colecție Sense SS 2018!
Două prietene impresionează creând evenimente de poveste. Au atâta imaginație că nu se repetă vreodată…
BISTRIȚA / VIDEO: Epilare facială definitivă prin electroliză la Salon La Belle Femme

  228 vizitatori online


REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Până face Primăria pârtie de schi, în Wonderland pasc vacile

24/02/2015 10:25:31 Andreea BOJOR  
Domeniul schiabil de care primarul Creţu vorbea încă din 2008 nu a fost realizat decât pe hârtie, iar terenul din Unirea este încă nefolosit. Pentru a nu-l lăsa gol şi pustiu autorităţile locale vor să îl închirieze în scop agricol. Zona este folosită pentru păşunat, iar acolo vor paşte cel mai probabil vacile celor care locuiesc în Unirea.

Terenul pe care municipalitatea vrea să îl închirieze are o suprafaţă totală de aproximativ 200 de hectare şi va fi împărţit în 7 loturi distincte: Lotul nr. 1 – 48 ha, Lotul nr. 2 – 10,5 ha, Lotul nr. 3 – 48 ha., Lotul nr. 4 – 38 ha, Lotul nr. 5 – 17,5 ha, Lotul nr. 6 – 7 ha, Lotul nr. 7 – 33 ha.

Chiria de pornire la licitaţie este de 40 de lei/ha/sezon, pasul de supralicitare fiind de 1 leu.

"Pe terenul respectiv este păşune în acest moment", a explicat purtătorul de cuvânt al Primăriei Bistriţa, Mihai Ruşti.

Consilierii locali vor decide joi care sunt termenii şi condiţiile pentru închirierea terenului dar şi dacă sunt de acord ca cele peste 200 de hectare să fie folosite pentru păşunat.

Terenul a mai fost închiriat şi anul trecut în perioada mai - octombrie, atunci fiind împărţit pe şase locuri de 53 hectare, 12 hectare, 52 hectare, 42 hectare, 19 hectare şi 36 hectare. Şi atunci terenul a fost folosit tot pentru păşunat. 

Aşadar, dacă aleşii de la municipiu vor aproba închirierea terenului în zona în care ar trebui să fie mult visatul parc de distracţii cu pârtie de schi, bazine de înot, sală polivalentă, piste pentru biciclişti, restaurante, baruri sau magazine, în următoarele luni acolo vor paşte vacile. 

1976 vizualizari


loading...


404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do




Avertisment:
Introducerea comentariilor la articol este posibilă doar autentificat cu contul de FaceBook. Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate pe site.

NOTĂ: Bistrițeanul.ro vă roagă să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în articol. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse cititorilor care au postat un comentariu sau persoanelor despre care se scrie în articol, se va sancționa prin cenzurarea partială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta comentarii.


CAUTARE
STIRILE DE AZI

Publicitate
Certificat Web Certificat Web RSS - Ia stiri de aici Aboneaza-te la FeedBurner
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Bistriteanul.Ro.
© Copyright 2008 - 2025 Bistrițeanul.ro