Supărare mare în această dimineață în Unirea, unde încă de ieri, angajații unei firme au început săpăturile pentru a introduce o nouă conductă de apă. Fără niciun avertisment, oamenii s-au pomenit în această dimineață că muncitorii care au săpat un șanț adânc care le-a blocat accesul în firme și locuințe.
Nemulțumiți că nimeni nu i-a anunțat de lucrările care au început încă de ieri, lucrări care i-au lăsat fără căi de acces spre locuințe, localnicii au apelat la ajutorul Poliției Locale pentru a vedea dacă firma care s-a apucat de săpat are toate actele în regulă.
„Nu este posibil așa ceva. Am văzut că lucrează încă de ieri, i-am întrebat dacă vor săpa și în zona în care se face accesul în curtea firmei mele. Mi s-a spus că nu. Azi dimineață, când am venit la muncă am constatat că era deja săpat un șanț adânc și practic, nu mai am acces în interiorul service-ului auto. Am mai multe mașini care sunt gata, proprietarii acestora au venit să le ridice și, surpriză! Nu pot să le scoată din curte deoarece accesul este blocat de șanț. Sunt alții pe care i-am programat în această dimineață și pe care i-am trimis acasă, alții și-au lăsat mașinile în drum, sperăm să se rezolve problema cât mai repede. Mă deranjează faptul că nu am fost anunțați, chiar dacă cei de la firmă spun că au toate autorizațiile în regulă”, a declarat pentru Bistrițeanul.ro Lucian Pop, proprietarul unui service auto, nemulțumit de modul în care se desfășoară lucrările în oraș.
Și vecinii acestuia sunt supărați pe muncitorii care au început săpăturile, fără a anunța pe nimeni, mai ales că le-au distrus o parte din conductele de scurgere aflate sub pământ.
Nemulțumiți că nu au fost anunțați, localnicii au apelat la ajutorul Poliției Locale, care a ajuns de puțină vreme în zonă și la această oră, verifică actele firmei care a început lucrările pentru modernizarea rețelei de apă din Unirea.
Directorul Regiei de Apă, Aquabis, Ion Șandru, spune că lucrarea face parte dintr-un proiect mai mare și că este convins că firma are toate actele în regulă. „S-a făcut o licitație pentru a schimba conducta de apă, cea care este folosită acum pentru alimentarea localității fiind veche, din 1991 și subdimensionată. În zonă se fac lucrări pentru modernizarea rețelei de apă, introducerea unei conducte de dimensiuni mai mari pentru a scăpa de problemele pe care le avem frecvent în această zonă. Aici, există numeroase nemulțumiri din cauza slabei presiuni a apei și am hotărât să rezolvăm această problemă. Orașul s-a extins foarte mult, iar rețeaua de alimentare cu apă este subdimensionată. Licitația pentru aceste lucrări a fost făcută și ieri s-a predat amplasamentul. Firma are toate avizele și autorizațiile un regulă pentru că finanțarea se face din fonduri europene și altfel aceste lucruri nu ar putea fi decontate. Ieri am predat amplasamentul și s-au și apucat de lucru", a declarat pentru Bistrițeanul.ro directorul Aquabis, Ion Șandru care spune, însă, că ar fi treaba firmelor care câștigă licitațiile și fac astfel de investiții să mediatizeze și să anunțe localnicii care sunt afectați din cauza acestor lucrări.