Ploaia de ieri a desprins de pe unul din blocurile de pe Octavian Goga bucăţi din tencuială. Acestea au căzut peste o maşină, producând pagube majore, dar au lovit şi un copil care a ajuns la spital. Şeful Poliţiei Locale a declarat că locatarii blocului sunt buni de plată.
Ieri după-masă, în urma ploii, o parte din tencuiala unui bloc de pe strada Octavian Goga nu a mai rezistat şi a căzut. Aceasta a provocat pagube materiale pentru un şofer care şi-a parcat maşina chiar lângă bloc.
Mai mult, în căderea lor, bucăţile au lovit şi un copil, care a fost transportat de urgenţă la spital. Acum, micuţul băieţel se află internat la chirurgie, cu răni minore în zona capului.
„Se vor face cercetări şi se va stabili dacă blocul e înscris într-o asociaţie de locatari. Dacă da, atunci e responsabilitatea locatarilor şi a asociaţiei să se ocupe de problemele acestea. Daca au existat din timp semne evidente că tencuiala nu mai rezistă, atunci locatarii ar fi trebuit să rezolve problema şi dacă n-au făcut-o acum sunt buni de plată”, a declarat pentru Bistriţeanul.ro şeful Poliţiei Locale, Florin Frandeş.
În cursul zilei de astăzi, proprietarul maşinii, dar şi părintele copilului sunt aşteptaţi să depună plângere pentru cele întâmplate.