Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Casa Cu Bere, Italtextil, IMP România și Central Motors fac angajări! Alte locuri de muncă disponibile:
FOTO/VIDEO - Și-a salvat camarazii de la moarte, în Afganistan, iar acum își pune din nou viața în pericol pentru a-și face bine fiul
EXCELENT: Diana Spătărescu, elevă în clasa a XI-a la Infoel, a câștigat Premiul Gopo – echivalentul Oscarurilor românești
FOTO - Organizația Off-Road Năsăud, la Casa Sf. Iosif din Odorheiu Secuiesc: «Am primit mai mult decât am dăruit»
FOTO/VIDEO - INEDIT! Vă e dor de roșiile din grădina bunicilor? Vă ajută un liceu din Bistrița
FOTO: Descoperă tendințele sezonului în noua colecție Sense SS 2018!
Două prietene impresionează creând evenimente de poveste. Au atâta imaginație că nu se repetă vreodată…
BISTRIȚA / VIDEO: Epilare facială definitivă prin electroliză la Salon La Belle Femme

  64 vizitatori online


REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



La 13 ani, un baiat din Bistrita traieste o adevarata drama

24/10/2010 10:26:06 Andreea LEDER  
Uitat de frati, ramas singur cu un tata alcoolic dupa ce mama sa a murit. Asa s-ar putea descrie in cateva cuvinte drama unui baiat din Bistrita. Angajatii Serviciului Judetean de Ambulanta i-au facut o vizita si i-au dus rechizite, alimente si imbracaminte. Le merita! Este olimpic la matematica si isi face timp si de sportul lui preferat,handbal.

Angajatii Serviciului Judetean de Ambulanta Bistrita-Nasaud au facut vineri seara o vizita cu scop umanitar! Au dus unui copil sarac si care este orfan de mama, rechizite, alimente si imbracaminte. Copilul a meritat toate aceste cadouri. Este olimpic la matematica, invata foarte bine la scoala si, pe langa toate acestea, mai are timp si pentru sportul lui preferat: handbal.

Bistriteni cu suflet mare!

Asa se pot numi angajatii de la Serviciul Judetean de Ambulanta Bistrita-Nasaud. Medicii, asistentii si ambulatierii muncesc zi si noapte pentru a fi alaturi de bistritenii care au nevoie de ei. Zi si noapte, angajatii de la SJA BN ajuta oamenii sa scape cu viata, le acorda primul ajutor ori de cate ori este nevoie si, mai ales, sunt langa ei in doar cateva minute de cand li se solicita ajutorul. Sunt sensibili intotdeauna cand cineva are nevoie de ei si se implica mai mult decat li se cere. De cateva zile, in pauzele dintre interventii au fost preocupati de cum ar putea sa ajute un baietel sarac, care s-ar bucura de orice ar primi drept cadou. Viata nu i-a oferit prea multe. Tot personalul statiei de salvare a pus mana de la mana si au strans alimente, imbracaminte si rechizite.

Drama unui copil bistritean!

Multi bistriteni nu stiu ca in oras, langa ei, este un copil care sufera foarte mult, la o varsta la care alti copii de seama lui se gandesc doar cu ce sa se mai rasfete. Baiatul s-a nascut in Bistrita, intr-o familie cu mari probleme cu alcoolul. Invata la o scoala generala din Bistrita si este printre cei mai buni la invatatura din clasa lui, si nu numai. De-a lungul anilor a reusit sa obtina doua diplome la matematica, o materie destul de dificila si nu pe intelesul oricui. Pe langa faptul ca studiaza foarte bine la scoala, mai are si un sport preferat: handbal. In timpul liber, dupa ce isi termina temele, se duce la antrenament. Isi mai varsa amarul in acest sport si in tot acest timp incearca sa mai uite de necazurile cu care se confruta zi de zi.

In urma cu patru luni, mama lui a decedat. Chiar el a gasit-o moarta in casa si a anuntat mai departe familia. Acum locuieste impreuna cu tatal lui, care nu a reusit sa lase la o parte alcoolul.

Tatal lucreaza la o firma privata, insa s-ar parea ca in curand va ramane si fara slujba. Copilul mai are inca patru frati vitregi: o sora care este plecata in Spania, inca doi frati care locuiesc in Cluj si inca unul care sta in Unirea. Din pacate, nici acestia nu se intereseaza de soarta lui si nu sunt interesati daca are ce manca sau daca are cu se imbraca.

Vineri seara a primit cadouri! Baiatul s-a trezit la usa cu patru angajati ai SJA BN si a ramas profund impresionat. Cand a vazut cate cadouri a primit nu s-a putut abtine si a izbucnit in lacrimi. Nu a stiut cum sa le multumeasca...Dar reactia lui a fost suficienta... Copilul a primit din partea angajatilor SJA BN alimente, haine si rechizite. Pe langa toate aceste cadouri, cele mai de pret au fost cuvintele si sfaturile care le-a primit. I s-a spus sa mearga mai departe in viata asta cu fruntea sus si sa faca fata tuturor greutatilor cu care se lupta zi de zi. Tinand cont ca se aproprie Craciunul, copilul ar vrea sa primeasca din partea mosului o bicicleta. Dar este constient ca acest lucru nu se poate realiza si ca nu are cine sa-i ofere cadoul la care viseaza atat de mult.

Copiii ar trebui sa priveasca mai atent in jurul lor!

Multi copii nu inteleg ca atunci cand li se ofera totul, si mai presus de toate dragostea unor parinti, au atins fericirea. Sunt cei mai fericiti ca au niste parinti iubitori, au o casuta si un pat cald, au mancarea lor preferata zi de zi. Langa ei sunt copii care chiar daca au unde dormi, nu au parte de caldura sufleteasca a parintilor sau de un sfat bun din partea lor, nu au mancare calda, iar hainele curate sunt cea mai mare dorinta a fiecarei zile.

Trist este ca si daca stiu ca astfel de copii sunt langa ei, la bloc, in clasa sau la scoala, nu numai ca nu ii ajuta. Ii dispretuiesc, ii trateaza cu inferioritate si isi bat joc de ei. Este unul din motivele pentru care Bistriteanul.ro nu a facut publica identitatea acestui baiat. Nu vrea sa rada copiii de el.

5254 vizualizari


loading...


404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do




Avertisment:
Introducerea comentariilor la articol este posibilă doar autentificat cu contul de FaceBook. Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate pe site.

NOTĂ: Bistrițeanul.ro vă roagă să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în articol. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse cititorilor care au postat un comentariu sau persoanelor despre care se scrie în articol, se va sancționa prin cenzurarea partială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta comentarii.


CAUTARE
STIRILE DE AZI

Publicitate
Certificat Web Certificat Web RSS - Ia stiri de aici Aboneaza-te la FeedBurner
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Bistriteanul.Ro.
© Copyright 2008 - 2025 Bistrițeanul.ro