Deşi unii mai sperau că fântâna arteziană ce se construieşte în cartierul Ştefan cel Mare va fi gata până la finalul anului, cu siguranţă aceasta va fi inaugurată doar în 2015. Oamenii din zonă spun că va fi mai frumoasă decât cea de la Sens.
Oamenii ce locuiesc în zona Ştefan cel Mare spun că fântâna din cartierul lor va fi mai frumoasă decât cea de la Sens, în ciuda faptului că beneficiază de un buget mai mic. „Am întrebat pe cei ce construiesc şi ne-au spus că va fi construită din fibră de sticlă şi va fi mult mai frumoasă decât cea de la Sens, care este făcută din tablă”, spune Marian, un bistriţean ce locuieşte într-un bloc din vecinătatea fântânii.
Fântâna din Ştefan cel Mare va avea ca temă Zodiacul European, iar elementul central va fi zodia Vărsător. Lucrările au început în primăvara anului curent şi iniţial monumentul trebuia inaugurat în această toamnă, dar au apărut unele întârzieri, datorită faptului că a fost necesară obţinerea unor avize pentru mutarea diferitelor cabluri şi conducte ce trec pe sub contrucţie.
„Fântâna din Ştefan cel Mare are termen de execuţie anul viitor, dar am sperat că o vom termina în acest an. Însă când sapi într-un oraş dai de tot felul de cabluri, conducte, iar acestea trebuie mutate şi este nevoie de avize, iar lucrurile nu se derulează foarte repede. Dacă se făcea pe un teren viran, în două luni putea fi terminată, aşa trebuie să aşteptăm aprobări”, declara primarul Ovidiu Creţu la inaugurarea fântânii de la Sens.
Bugetul pentru fântâna din Ştefan cel Mare este de aproximativ 400.000 lei.