Asta au decis în şedinţa de ieri consilierii locali care nu au aprobat proiectul depus de democrat-liberalul Alin Seserman. Aleşii de la municipiu au votat împortiva propunerii deşi Seserman susţinea că ar fi o activitate care ar ajuta mult şcolarii.
Alin Seserman (PDL) a vorbit de mult despre introducerea orelor de şah în şcolile din Bistriţa şi din localităţile componente. Consilierul local spunea că jocul minţii ar ajuta la accentuarea concentrării, răbdarii, simţul creativităţii, al intuiţiei, abilităţi analitice şi decizionale, motivaţie şi fair-play.
Consilierul PDL propunea să fie cumpărate 20 de table de şah pentru şcolile din Bistriţa şi 5 pentru cele din localităţile componente.
În şedinţa de Consiliu Local Bistriţa de ieri aleşii de la municipiu au discutat despre acest proiect şi l-au supus la vot însă propunerea democrat-liberalului nu a avut susţinerea celor prezenţi la masa consilierilor.
Proiectul a fost supus la vot în lipsa aleşilor de la PNL şi PDL, aceştia plecând de la şedinţă imediat după alegerea lui Kiss Laszlo în funcţia de viceprimar.
Liberali şi democrat-libralii au susţinut că alegerea acestuia în locul lui Ioan Petelu nu s-a făcut corect pentru că unul dintre voturi, cel exprimat de Alexandru Toniuc, nu ar fi fost valid.