Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Casa Cu Bere, Italtextil, IMP România și Central Motors fac angajări! Alte locuri de muncă disponibile:
FOTO/VIDEO - Și-a salvat camarazii de la moarte, în Afganistan, iar acum își pune din nou viața în pericol pentru a-și face bine fiul
EXCELENT: Diana Spătărescu, elevă în clasa a XI-a la Infoel, a câștigat Premiul Gopo – echivalentul Oscarurilor românești
FOTO - Organizația Off-Road Năsăud, la Casa Sf. Iosif din Odorheiu Secuiesc: «Am primit mai mult decât am dăruit»
FOTO/VIDEO - INEDIT! Vă e dor de roșiile din grădina bunicilor? Vă ajută un liceu din Bistrița
FOTO: Descoperă tendințele sezonului în noua colecție Sense SS 2018!
Două prietene impresionează creând evenimente de poveste. Au atâta imaginație că nu se repetă vreodată…
BISTRIȚA / VIDEO: Epilare facială definitivă prin electroliză la Salon La Belle Femme

  94 vizitatori online


REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Craciunul traditional romanesc, in Europa Multiculturala

07/12/2010 16:59:51 Flavia DANCIU  
Elevii Grupului Scolar Agricol Bistrita au organizat, astazi, in incinta liceului, un eveniment dedicat Craciunului, plecandu-se de la ideea "Traditionalul romanesc in Europa Multiculturala". La acest eveniment au participat peste 100 de persoane: elevi, profesori, parinti.

Camera de Comert si Industrie Bistrita-Nasaud, prin Centrul Europe Direct Bistrita, in parteneriat cu Grup Scolar Agricol Bistrita, Primaria Municipiului Bistrita si Inspectoratul Scolar Judetean, a organizat astazi, de la ora 16.30, un eveniment cultural prin care doreau sa sensibilizeze tinerii cu privire la valorile europene, sa promoveze unitatea si conservarea diversitatii in cadrul Uniunii Europene.

Sub egida “Traditionalul romanesc in Europa Multiculturala” s-au expus produse de panificatie, patiserie si produse culinare traditionale de Craciun. Aceste produse au fost degustate si “valorificate” de un juriu.

Clasele de zi si seral de la Grupul Scolar Agricol au pregatit cate o masa traditionala, fiecare prezentand un produs facut “de casa”.

“Clasa mea a pregatit niste bucate extraordinare. Nu e vorba doar de a concura si a castiga, e vorba de a promova produsele si bucatele traditionale romanesti. Noi vom prezenta dintre bucatele pregatite, placinta cu varza facuta in cuptor”, povestesc reprezentantii clasei a XI-a B.

Au fost premiate cele mai bune produse de panificatie, cele mai bune produse de patiserie si cele mai bune produse culinare de Craciun. Premiile au constat in diplome, felicitari si alte cadouri pregatite special de Centrul Europe Direct.

“In fiecare an avem evenimente specifice pentru sarbatoarea Craciunului. Acum este insa prima data cand organizam in colaborare cu Centru Direct Europe in cadrul evenimentului Traditionalul Romanesc in Europa Multiculturala”, a declarat directorul adjunct al Grupului Scolar Agricol, Carmen Nagy.

Pe langa expozitia culinara, la eveniment au mai fost prezentate si alte traditii de Craciun: Umblatul cu Capra, colinde, etc.

5529 vizualizari


loading...


404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do




Avertisment:
Introducerea comentariilor la articol este posibilă doar autentificat cu contul de FaceBook. Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate pe site.

NOTĂ: Bistrițeanul.ro vă roagă să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în articol. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse cititorilor care au postat un comentariu sau persoanelor despre care se scrie în articol, se va sancționa prin cenzurarea partială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta comentarii.


CAUTARE
STIRILE DE AZI

Publicitate
Certificat Web Certificat Web RSS - Ia stiri de aici Aboneaza-te la FeedBurner
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Bistriteanul.Ro.
© Copyright 2008 - 2025 Bistrițeanul.ro