Pentru că sunt foarte mulţi bistriţeni care nu au buletin şi nu pot merge la vot autorităţile locale au decis să prelungească programul Serviciului de Evidenţă a Persoanelor. Astfel, cei care vor să meargă la vot şi nu au buletin şi-l pot face chiar şi sâmbătă sau duminică.
La fel ca la primul tur de alegeri autorităţile locale au decis să prelungească programul Serviciului de Evidenţă a Persoanelor Bistriţa pentru ca toţi cei care vor buletine pentru a putea merge la vot să aibă timp să şi le facă.
Astfel, sâmbătă de la 08.00-16.00 se preiau cereri de la cei care vor buletine, iar între orele 14.00-16.00 se eliberează actele de identitate. Dumincă, bistriţenii care vor buletin pot depune cereri între orele 08.00-18.00, iar eliberarea buletinelor se face între orele 08.00-21.00.
"Atenţionăm asupra faptului că, în cursul zilelor de 15 şi 16 noiembrie 2014, Serviciul Evidenţa Persoanelor Bistriţa va primi doar cererile cetăţenilor majori (deci, cu drept de vot), care nu deţin acte de identitate valabile", anunţă Primăria Bistriţa.