Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Casa Cu Bere, Italtextil, IMP România și Central Motors fac angajări! Alte locuri de muncă disponibile:
FOTO/VIDEO - Și-a salvat camarazii de la moarte, în Afganistan, iar acum își pune din nou viața în pericol pentru a-și face bine fiul
EXCELENT: Diana Spătărescu, elevă în clasa a XI-a la Infoel, a câștigat Premiul Gopo – echivalentul Oscarurilor românești
FOTO - Organizația Off-Road Năsăud, la Casa Sf. Iosif din Odorheiu Secuiesc: «Am primit mai mult decât am dăruit»
FOTO/VIDEO - INEDIT! Vă e dor de roșiile din grădina bunicilor? Vă ajută un liceu din Bistrița
FOTO: Descoperă tendințele sezonului în noua colecție Sense SS 2018!
Două prietene impresionează creând evenimente de poveste. Au atâta imaginație că nu se repetă vreodată…
BISTRIȚA / VIDEO: Epilare facială definitivă prin electroliză la Salon La Belle Femme

  70 vizitatori online


REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Biserica Evanghelica va fi vopsita in culori vii!

30/05/2011 14:01:28 Flavia DANCIU  
Parintele Krauss a anuntat, in cadrul unei conferinte de presa organizata astazi la Parohia Bisericii Evanghelice, ca biserica va fi zugravita in culori vii. Astfel, se vor lua modelele bisericilor din tarile europene.

Lucrarile de reabilitare a Bisericii Evanghelice vor continua, in functie de fondurile de care va dispune Parohia.

Dupa ce lucrarile vor fi finalizate, Parintele Krauss a anuntat in cadrul unei conferinte de presa ca biserica va fi zugravita in culori vii.

"In partea de sus, in jurul ceasului, unde s-au terminat lucrarile, vedeti culoarea pe care o va avea turnul. Dinspre partea de est, deci dinspre strada Liviu Rebreanu aveti o imagine la frontispiciul de est despre culoarea pe care o va avea biserica in rest. Deci se incearca sa se restaureze in maniera renascentista. Trebuie sa va spun ca atat in perioada romanica, precum si cea gotica precum si cea renascentista s-au iubit culorile vii. Sa nu spun stridente, ca nu erau stridente, dar erau partial si stridente. Trebuie sa va imaginati ca portalul nostru acesta de nord despre el stim cu siguranta, probabil si cel de sud dar soarele a cazut mai intens pe el, au fost vopsite in rosu. Deci au avut o culoare rosie intensa a carei urme se cunosc insa. Culorile vor fi vii. Ca de altfel si Sugaletele cand vor fi reabilitate. Acesta va aparea mult mai colorat. Avem modelul bisericilor din tarile europene. O sa observati ca sunt cand culori pastel, cand culori vii. Noi asa vom merge. Pe culori vii”, a declarat parintele Krauss.

Lucrarile de reabilitare exterioara si zugravire a bisericii vor fi ultimele lucrari ce se vor exacuta la biserica deoarece, dupa declaratiile facute de parintele Krauss “daca vom finaliza prima data lucrarile din exteriorul bisericii, cele din interior vor ramane neterminate”.

Biserica Evanghelica este un monument istoric ce dateaza din secolul XIV. Aceasta are cel mai inalt turn din Transilvania, avand inaltimea de 75 metri.

2314 vizualizari


loading...


404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do




Avertisment:
Introducerea comentariilor la articol este posibilă doar autentificat cu contul de FaceBook. Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate pe site.

NOTĂ: Bistrițeanul.ro vă roagă să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în articol. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse cititorilor care au postat un comentariu sau persoanelor despre care se scrie în articol, se va sancționa prin cenzurarea partială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta comentarii.


CAUTARE
STIRILE DE AZI

Publicitate
Certificat Web Certificat Web RSS - Ia stiri de aici Aboneaza-te la FeedBurner
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Bistriteanul.Ro.
© Copyright 2008 - 2025 Bistrițeanul.ro