Deoarece anul acesta Ziua Muncii, marcată în 1 Mai, şi Ziua Tineretului, sărbătorită în 2 Mai, pică în post, primăria a decis să nu mai organizeze spectacole în Pădurea Schullerwald. Totuşi, în a doua jumătate a lunii mai va avea loc în această locaţie "Maialul bistriţean", unde bistriţenii pot gusta din tradiţionalul gulaş unguresc.
Purtătorul de cuvânt al Primăriei Bistriţa, Mihai Ruşti, spune că anul acesta bistriţenii nu vor mai avea ocazia să participe la spectacolele organizate în Pădurea Schullerwald de Ziua Muncii şi Ziua Tineretului.
"Anul acesta, 1 şi 2 Mai pică în post, astfel că Primăria Bistriţa a decis că nu are sens să mai organizeze spectacole, ca în alţi ani, în Schullerwald", a explicat Mihai Ruşti.
El a mai precizat că în a doua jumătate a lunii mai bistriţenii vor avea ocazia să participe la "Maialul bistriţean", eveniment pentru care se vor pune la cale spectacole, concursuri şi jocuri pentru copii.
Totodată, bistriţenii vor putea gusta din tradiţionalul gulaş unguresc, pregătit la ceaun.
FOTO ARHIVĂ