Nu vor nici în ruptul capului parcare subterană în piaţa Mihai Eminescu şi anunţă că vor face tot posibilul pentru a împierdica punerea în practică a acestui proiect. Marius Bălan susţine că Primăria vrea să distrugă părculeţul.
Lupta ecologiştilor împotriva parcării subterane din piaţa Mihai Eminescu este veche şi nu de puţine ori reprezentanţii PER au făcut acţiuni împotriva punerii în practică a acestei idei.
Acum Marius Bălan, liderul ecologiştilor din Bistriţa, vrea dezbatere publică în părculeţul despre care spune că va fi distrus. Ba mai mult, Bălan ameninţă că va aduna semnături şi că va face totul pentru a nu fi realizată parcarea.
În plus, ecologistul propune alte zone, cum ar fi terenul de lângă Trezorerie sau terenul de sub fostul punct de pe strada Alba Iulia, pentru amenajarea unei parcări subterane.
Ecologiştii susţin că, dacă în piaţa Mihai Eminescu ar fi făctă parcare subterană, spaţiul verde de acolo şi toată vegetaţia ar fi distruse.
Primarul Creţu a susţinut însă, în repetate rânduri, că spaţiul verde nu ar fi afectat de lucrările ce ar urma să fie făcute în zonă. Ba mai mult, se pare că parcarea subterană ar mări suprafaţa spaţiului verde din Mihai Eminescu.
VEZI în video de mai jos ce spune ecologistul Marius Bălan despre acest proiect, dar şi ce spune despre primarul Ovidiu Creţu.