Primăria Bistriţa anunţă că din data de 15 septembrie de colectarea, transportul şi depozitare gunoiului menajer din Bistriţa se va ocupa firma Vitalia. Municipalitatea mai trebuie să găsească o firmă care să se ocupe şi de curăţenia pe străzi.
Firma Vitalia, alături de Bratner şi Floricon au câştigat licitaţia pentru colectarea, transportul şi depozitarea deşeurilor menajere din judeţul Bistriţa-Năsăud, gunoaie care trebuie duse la depozitul ecologic de la Tărpiu.
În municipiul Bistriţa de acest serviciu se va ocupa firma Vitalia care de săptămâna viitoare va trece la treabă după cum anunţă municipalitatea, contractul cu firma Urbana ajungând la final.
Totuși, conducerea Primăriei Bistriţa trebuie acum să găsească o firmă care să se ocupe şi de măturatul, curăţatul şi stropitul străzilor, dar şi de colectarea şi transportul cadavrelor animalelor de pe domeniul public la o firmă de ecarisaj.
În luna iulie a acestuia an primarul Ovidiu Creţu anunţa că firma Vitalia va începe din toamnă să se ocupe de colectarea şi transportul deşeurilor menajare din Bistriţa, iar la vremea respectivă edilul anunţa că acest lucru va aduce o scădere a tarifelor. Potrivit primarului cei care locuiesc la bloc vor plăti cu 49 la sută mai puţin decât în prezent, iar cei care locuiesc la casă cu 38 la sută mai puţin. Mai exact, tarifele vor ajunge la circa 3,5 lei de persoană pe lună.