Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Casa Cu Bere, Italtextil, IMP România și Central Motors fac angajări! Alte locuri de muncă disponibile:
FOTO/VIDEO - Și-a salvat camarazii de la moarte, în Afganistan, iar acum își pune din nou viața în pericol pentru a-și face bine fiul
EXCELENT: Diana Spătărescu, elevă în clasa a XI-a la Infoel, a câștigat Premiul Gopo – echivalentul Oscarurilor românești
FOTO - Organizația Off-Road Năsăud, la Casa Sf. Iosif din Odorheiu Secuiesc: «Am primit mai mult decât am dăruit»
FOTO/VIDEO - INEDIT! Vă e dor de roșiile din grădina bunicilor? Vă ajută un liceu din Bistrița
FOTO: Descoperă tendințele sezonului în noua colecție Sense SS 2018!
Două prietene impresionează creând evenimente de poveste. Au atâta imaginație că nu se repetă vreodată…
BISTRIȚA / VIDEO: Epilare facială definitivă prin electroliză la Salon La Belle Femme

  77 vizitatori online


REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Condiţii de ţară... la oraş: localnicii din Slătiniţa au rămas fără apă potabilă. Pompierii le duc apă

01/08/2012 14:05:23 Andreea LEDER  
Mai multe transporturi de apă au fost făcute de pompieri în localitatea componentă a Bistriţei, Slătiniţa. Aici locuiesc aproximativ 200 de familii, iar mai bine de jumătate dintre ele sunt afectate de secetă şi au rămas fără apă potabilă în fântâni. Mai mult de atât, unii profită de pe urma secetei, şi fac comerţ...vând un butoi cu apă cu 10 lei.

Cu toate că a plouat aseară în judeţ, acest lucru nu a fost suficient pentru a fi evită seceta. Din ce în ce mai multe familii rămân fără apă potabilă, lucru care îi afectează atât pe ei, cât şi pe animale.
O astfel de situaţie este la Slătiniţa, oamenii cerând ajutorul pompierilor.

Astăzi, o autospecială încărcată cu apă a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Bistriţa-Năsăud a fost prezentă în Slătiniţa pentru a duce apă. Transporturi vor mai fi făcute în cursul zilei, pentru ca toţi localnicii să primească apă potabilă.

În Slătiniţa locuiesc aproximativ 200 de familii. Din acestea, mai bine de jumătate au rămas fără apă potabilă. Oamenii povestesc că mai tot timpul rămân fără apă potabilă, chiar şi pe timp de iarnă. Ei nu au nici reţea de apă şi nici de canalizare dar plătesc taxe şi impozite la fel ca şi cei din oraş.

Oamenii îi aşteaptă pe pompieri cu găleţi, butoaie, piscine, fiind umplute şi fântânile acolo unde permite accesul.

Sunt însă şi localnici care profită de pe urma necazului consătenilor şi vor să scoată bani şi din „piatră seacă”. Cei care locuiesc în capătul satului, au fântânile pline cu apă şi vând altora cu 10 lei un butoi.

Dacă mai sunt gospodării fără apă potabilă din cauza secetei, trebuie sunat la serviciul de urgenţă 112, iar angajaţii ISU BN vor face transporturi de apă.
 

4070 vizualizari


loading...


404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do




Avertisment:
Introducerea comentariilor la articol este posibilă doar autentificat cu contul de FaceBook. Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate pe site.

NOTĂ: Bistrițeanul.ro vă roagă să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în articol. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse cititorilor care au postat un comentariu sau persoanelor despre care se scrie în articol, se va sancționa prin cenzurarea partială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta comentarii.


CAUTARE
STIRILE DE AZI

Publicitate
Certificat Web Certificat Web RSS - Ia stiri de aici Aboneaza-te la FeedBurner
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Bistriteanul.Ro.
© Copyright 2008 - 2025 Bistrițeanul.ro