Eşti martor la un eveniment care poate deveni o ştire? Sună-ne sau trimite un mesaj pe Whatsapp la 0728237215! | Ai filmat sau fotografiat o situaţie inedită care poate deveni o ştire? Trimite un e-mail pe adresa: redactia@bistriteanul.ro |

RECOMANDĂRI
Casa Cu Bere, Italtextil, IMP România și Central Motors fac angajări! Alte locuri de muncă disponibile:
FOTO/VIDEO - Și-a salvat camarazii de la moarte, în Afganistan, iar acum își pune din nou viața în pericol pentru a-și face bine fiul
EXCELENT: Diana Spătărescu, elevă în clasa a XI-a la Infoel, a câștigat Premiul Gopo – echivalentul Oscarurilor românești
FOTO - Organizația Off-Road Năsăud, la Casa Sf. Iosif din Odorheiu Secuiesc: «Am primit mai mult decât am dăruit»
FOTO/VIDEO - INEDIT! Vă e dor de roșiile din grădina bunicilor? Vă ajută un liceu din Bistrița
FOTO: Descoperă tendințele sezonului în noua colecție Sense SS 2018!
Două prietene impresionează creând evenimente de poveste. Au atâta imaginație că nu se repetă vreodată…
BISTRIȚA / VIDEO: Epilare facială definitivă prin electroliză la Salon La Belle Femme

  29 vizitatori online


REDACȚIA:
Tel: 0728-237 215
Fax: 0363-814306
Email: redactia@bistriteanul.ro
whatsapp icon0728-237 215
Redactor Șef - Raluca Nechiti
PUBLICITATE
publicitate@bistriteanul.ro
Mobil: 0754-777.536
JURIDIC
Redacția beneficiază de serviciile Cabinetului de avocatură ARIS CUPȘA, Bistrița, Baba Novac, nr 9, tel 0742-766078, fax 0263-210015



Austriecii contestă licitația pentru pârtia de ski din Wonderland!

04/03/2015 15:29:28 Raluca NECHITI  
Patru grupuri de firme au depus oferte pentru construirea viitoarei pârtii de ski din Wonderland. După trei luni de evaluare comisia de licitație a stabilit că cea mai buna ofertă vine din Elveția. Austriecii au contestat rezultatele licitației.

Pentru cei 27 milioane de lei pe care Primăria Bistrița i-a pus la bătaie pentru viitoarea pârtie de ski, s-au "bătut" în oferte patru grupuri mari de firme: două din Austria, care dotează cele mai mari pârtii de acolo, o firmă din Italia și o alta care furnizează echipamente resorturilor din Elveția.

După aproape trei luni de analiză, comisia de licitație a stabilit că cea mai bună ofertă este a consorțiului elvețian din care face parte și firma Record din Bistrița, ofertele primite fiind undeva între 70 și 80 la sută din valoarea de licitație.

Deocamdată, contractul între firma elvețiană și Primăria Municipiului Bistrița nu a fost semnat deoarece două dintre grupurile de firme care s-au înscris la licitație, ambele din Austria, au contestat rezultatele și modul în care a fost desemnată firma câștigătoare.

Firma elvețiană care furnizează echipament Bartholet a avut cea mai bună ofertă – susține primarul Ovidiu Crețu.

Ei au dat prețul cel mai mic. Am făcut toate verificările, am cerut clarificări. Ne-au dat clarificări corespunzătoare și comisia a decis încheierea contractului cu ei. Celelalte două fete firme care furnizează echipamente de la cei doi mari producători austrieci de instalații de transport pe cablu (Doppelmayr și Leitner) au contestat. Sigur, noi facem procedura în continuare și așteptăm să vedem Autoritatea Națională ce ne spune... S-ar putea să spună: stați pe loc! De obicei nu se-ntâmplă așa. Au termen 20 de zile să ne dea un răspuns. Am mai avut situații de genul ăsta, în care ne-au spus: puteți să contractați și situația se va judeca. Practic, Autoritatea Națională (pentru Reglementarea și Monitorizarea Achizitiilor) respinge contestația, aceasta putând în continuare să urmeze calea legală, în instanțele de judecată", a explicat primarul Ovidiu Crețu într-o conferință de presă.

Edilul este convins că în luna mai se va semna contractul de execuție și vor începe lucrările la pârtia de ski. Aceasta trebuie finalizată în 12 luni de la data semnării contracului.
 

3707 vizualizari


loading...


404 Not Found

Server Error

404

Page Not Found

This page either doesn't exist, or it moved somewhere else.


That's what you can do




Avertisment:
Introducerea comentariilor la articol este posibilă doar autentificat cu contul de FaceBook. Autorul comentariului va fi singurul responsabil de conținutul acestuia și își va asuma eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate pe site.

NOTĂ: Bistrițeanul.ro vă roagă să comentați la obiect, legat de conținutul prezentat în articol. Orice deviere în afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, afișarea de anunțuri publicitare, precum și jigniri, trivialități, injurii aduse cititorilor care au postat un comentariu sau persoanelor despre care se scrie în articol, se va sancționa prin cenzurarea partială a comentariului, ștergerea integrală sau chiar interzicerea dreptului de a posta comentarii.


CAUTARE
STIRILE DE AZI

Publicitate
Certificat Web Certificat Web RSS - Ia stiri de aici Aboneaza-te la FeedBurner
Reproducerea totală sau parțială a materialelor este permisă numai cu acordul expres al Bistriteanul.Ro.
© Copyright 2008 - 2025 Bistrițeanul.ro